ماهنامه بشریٰ

ماهنامه «بشریٰ» نخستین نشریه ویژه نابینایان و كم‌بینایان است كه در سال 1382 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دریافت كرد و نخستین شماره آن در مرداد 1383 منتشر شد.

بشریٰ یك ماهنامه علمی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی است كه با همت نابینایان اهل قلم و صاحب نظران بینا به خط بریل برای نابینایان و با فونت درشت برای كم بینایان ایران منتشر می‌شود.

شماره 100 این ماهنامه، اسفند سال 1391 در اختیار مخاطبان قرار گرفت. بشریٰ یك نشریه غیر دولتی است كه از طریق فعالیت‌های افتخاری و داوطلبانه همه كاركنان و هیئت تحریریه و با كمك‌های بدون توقع خیرین گرامی اداره می‌شود.

بشریٰ تاکنون چندین ویژه‌نامه با موضوع‌های تخصصی از جمله بهداشت و سلامت، ورزش، تحرك و جهت‌یابی، رایانه ویژه نابینایان و كودك تقدیم خوانندگان خود كرد.

ماهنامه بشریٰ از سال 1384 تا كنون هر ساله با حضور فعال در نمایشگاه مطبوعات، وظیفه اطلاع‌رسانی به بازدید كنندگان و علاقه‌مندان را انجام داده و از طریق آموزش خط بریل به آنان، افكار عمومی جامعه را با شیوه خواندن و نوشتن و زندگی نابینایان آشنا كرده است. بشریٰ در 8 سال حضور خود در نمایشگاه مطبوعات، 6 بار در فهرست غرفه‌های برتر نمایشگاه قرار گرفته است.


ماهنامه بچه‌ها بشریٰ

از آنجا كه تعداد نشریات ویژه نابینایان در ایران بسیار كم است و تنها یك روزنامه یعنی ایران سپید و دو نشریه ماهانه را در بر می‌گیرد و كودكان نابینای ایرانی تا مدتی قبل حتی یك نشریه مخصوص خود نداشتند، دست‌اندركاران بشریٰ بر آن شدند تا ماهنامه‌ای برای دانش‌آموزان نابینا در دوره ابتدایی منتشر كنند.

نخستین شماره ماهنامه «بچه‌ها بشریٰ» در فروردین 1391 به خط بریل و با فونت درشت تقدیم كودكان نابینای دانش‌آموز سال دوم ابتدایی تا پایان این دوره تحصیلی شد. فونت درشت این ماهنامه، به والدین كودكان نابینا امكان می‌دهد تا در مطالعه نشریه همراه كودك خود باشند و مشكلات او در خواندن آن را رفع كنند.


مؤسسه انتشارات «ندای بشریٰ» و چاپخانه «چاپ برجسته»

دست‌اندركاران ماهنامه‌های بشریٰ و بچه‌ها بشریٰ یك مؤسسه انتشاراتی به نام «ندای بشریٰ» و چاپخانه مخصوصی به نام «چاپ برجسته» را نیز برای ارائه خدمات فرهنگی و چاپ كتاب‌های بریل اداره می‌كنند.


برخی از فعالیت‌ها